Blog

 

02.11.2018

Kiedy byliśmy sierotami

[…]
A propos tego, co mówiłem po kolacji. O czynieniu świata bezpieczniejszym, bardziej cywilizowanym miejscem. Wierzę w to, wie pan […] przynajmniej chciałbym wierzyć. O tak, szczerze pragnę w to wierzyć. Ale nie wiem, młody przyjacielu. Nie wiem, czy w końcu nie przegramy. Zrobimy jednak, co się da. Będziemy się spotykać, naradzać. Zbierzemy największych ludzi, z największych krajów przy jednym stole, żeby ze sobą rozmawiali [mowa sir Cecila o Lidze Narodów – przyp. aut.]. Ale zło zawsze będzie czyhać za rogiem. O, tak! Oni nie tracą czasu, nawet teraz, w tej chwili, knują, jak obrócić cywilizację w proch. I są przebiegli, tak diabelsko przebiegli. Prawi mężczyźni i prawe kobiety robią, co mogą, poświęcają życie, żeby ich powstrzymać, lecz boję, że to nie wystarczy, mój przyjacielu. Boję się, że nie wystarczy. Źli ludzie są o wiele sprytniejsi od zwykłych, porządnych obywateli. Przechytrzą ich, zdeprawują i zwrócą przeciwko sobie nawzajem. Widzę, że to się dzieje, widzę przez cały czas, a będzie jeszcze gorzej. Dlatego teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy takich ludzi, jak pan, młody przyjacielu. Ludzi równie sprytnych [główny bohater Christopher Banks jest detektywem z niemałymi sukcesami – przyp. aut.] jak oni. Ludzi, którzy szybko przejrzą ich grę i zniszczą grzyb w zarodku, zanim ten rozrośnie się i rozprzestrzeni.
[…]
Kazuo Ishiguro, Kiedy byliśmy sierotami

Zawsze celne, a więc ponadczasowe przesłanie Ishiguro dotyka istoty - człowieczego zniechęcenia może i na granicy rozmarzonej wszech-mocy - tego co się ciągle i ciągle i kończy to znowu w zdawkowym „oraz” zaczyna - tam, gdzie ucieszna nadzieja nie przeczy o tym kimś jeszcze kimś kto to „wszystko” cudownie odmieni. I niczym kotara wcale w uporze nie padnie a raczej przeciwnie uniesie się tak jakby po nowemu dając w końcu odpocząć przegadanemu antraktowi cierpkich relacji międzyludzkich.
A jakiekolwiek wojny to już tylko gry nieczyste, gdzie na czarno-białej, a więc szarej szachownicy pozostają same pionki.

 

 

 powrót ››